Bogu na chwałę, ludziom ku radości.

30-lecie
Parafialno-Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej
z Grodziczna

Z Historii orkiestry

Historia Parafialno-Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Grodziczna, rozpoczyna się w 1988 roku, kiedy to ówczesny proboszcz parafii ks. kan. Henryk Piotrowski (†2011), postanawia założyć orkiestrę dętą. Pierwszym kapelmistrzem zostaje ówczesny organista Franciszek Orzłowski. Po raz pierwszy orkiestra zagrała w czteroosobowym składzie (cztery trąbki) w dniu odpustu parafialnego 29 czerwca 1988 roku podczas porannej Mszy św. Pierwszym utworem zagranym przez orkiestrę była pieśń Kiedy ranne wstają zorze. Ważnym sprawdzianem dla orkiestry, której skład powiększył się do ośmiu osób była oprawa muzyczna uroczystości peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafii w dniu 21 sierpnia 1988 roku. Od tego dnia orkiestra uświetniała swoją grą uroczystości parafialne m. in. odpust, dożynki, czy towarzyszyła pielgrzymom w drodze do sanktuarium maryjnego w Lipach k. Lubawy. W 1996 roku dotychczasowy organista i kapelmistrz Franciszek Orzłowski, opuszcza parafię Grodziczno i przeprowadza się z rodziną do Chojnic, gdzie obecnie pracuje jako organista w parafii Matki Bożej Królowej Polski. Jego miejsce zajmuje wówczas 18-letni Jarosław Titz, który do dzisiejszego dnia jest organistą w parafii i kapelmistrzem orkiestry. Obecnie Parafialno-Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Grodziczna liczy 20 osób. Swą grą uświetnia uroczystości nie tylko parafialne oraz gminne. Występowała m.in. w Warszawie, Toruniu, Grudziądzu czy Olsztynie.

Jubileusz 30-lecia

W sobotę 12 maja 2018 roku w Grodzicznie obyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 30-lecia Parafialno-Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Grodziczna. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., którą odprawił ks. kan. Henryk Rychert, proboszcz parafii Grodziczno oraz ks. kan. Marek Lubieniecki z parafii Tylice. Po Mszy św. kapelmistrz orkiestry Jarosław Titz powitał przybyłych gości oraz przybliżył historię powstania orkiestry. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, założyciel i pierwszy kapelmistrz orkiestry Franciszek Orzłowski z małżonką oraz obecni i byli orkiestranci. Następnie Orkiestra Dęta pod batutą Jarosława Titz zaprezentowała swoje umiejętności podczas koncertu jubileuszowego, który był prawdziwą ucztą dla ucha. Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólny poczęstunek do „Domu Strażaka” w Grodzicznie.

JUBILEUSZ ORKIESTRY

30 LAT MINĘŁO!

ZAPROSZENIE

W najbliższą sobotę 12 maja br., Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta obchodzić będzie 30 lat swego istnienia. Dziękujemy Bogu za tak wspaniały dar, którym nas obdarzył, Ks. Kan. Henrykowi Piotrowskiemu za jej powołanie do istnienia, Panom: Franciszkowi Orzłowskiemu i Jarosławowi Titz dyrygentom oraz wszystkim orkiestrantom.

Szczególnie zapraszamy wszystkich obecnych i byłych orkiestrantów na wspólne spotkanie, aby radować się tym wspaniałym Jubileuszem. Prosimy, aby to zaproszenie dotarło do każdego muzyka, który poprzez grę na instrumencie miał swój wkład w to muzyczne dzieło (obojętnie gdzie teraz przebywa).

Program uroczystości jest następujący:

11.00 – Msza św. z udziałem wszystkich gości i orkiestrantów. Zapraszamy także Jednostki OSP z Parafii ze sztandarami.

12.00 – Część artystyczna

13.30 – Część oficjalna jubileuszu

14.00 – Poczęstunek w Domu Strażaka w Grodzicznie

Czytaj więcej: 30-lecie Orkiestry Dętej Grodziczno - Zaproszenie

Rocznica Mordu Katyńskiego

W kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie 24 kwietnia br. w ramach obchodów 78 rocznicy mordu katyńskiego młodzież ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie, przygotowana przez Annę Szałkowską i Katarzynę Truszczyńską zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, poświęcony porucznikowi Dobiesławowi Bartłomiejowi Jakubowiczowi, zamordowanemu w obozie w Kozielsku. Jego postać została upamiętniona 23 kwietnia 2010 r. poprzez posadzenie dębu ku pamięci w/w żołnierza, którym opiekują się nauczyciele i młodzież ze SP w Nowym Grodzicznie. Następnie została odprawiona przez ks. kan. Henryka Rycherta, proboszcza parafii Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar mordu katyńskiego, a szczególnie por. Dobiesława Bartłomieja Jakubowicza. W homilii ks. Rychert przypomniał bolesną historię Polski oraz przybliżył postać porucznika Jakubowicza. Na zakończenie Mszy św. odśpiewano hymn „Boże coś Polskę”.