Totus Tuus – Cały Twój!

Tegoroczny XX Dzień Papieski obchodzony był w całej Polsce w dniu 11 października. Od roku 2000 niedziela poprzedzająca datę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16.10.1978r.) jest niedzielą Dnia Papieskiego. Kościół już od dwudziestu lat wznosi pomnik wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II – papieża Polaka. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego, to zawołanie jeszcze młodego ks. Karola Wojtyły, które wybrał na swoje biskupie hasło Totus Tuus. Towarzyszyło Mu ono aż do powrotu do domu Ojca. Karol Wojtyła zaczerpnął je z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, które czytał jako dwudziestoletni młodzieniec, w czasie okupacji, pracując w kamieniołomach. Ze słowami Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) Papież związał całe swoje dojrzałe życie. Przyjęte zawołanie wyraża Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji postawę do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję.

Z hasłem Dnia Papieskiego: "Totus Tuus – Cały Twój!" zapoznali się najpierw na lekcjach katechezy uczniowie. Również wspólnota parafialna w Grodzicznie uczestniczyła w akademii ku czci św. Jana Pawła II, która została zaprezentowana przez uczniów SP w Nowym Grodzicznie przed uroczystą Mszą Św. w Dzień Papieski. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz kan. Piotr Kwiatkowski, który w homilii przybliżył wiernym pontyfikat papieża Polaka i Jego zawierzenie Maryi, i Bogu przez Maryję. Takie zawierzenie nadaje sens ludzkiemu życiu, a człowiek dzięki mocy Słowa dojrzewa do świętości.

Wezwanie Papieża do zawierzenia Maryi jest ciągle aktualne. To Ona - Matka Boża szczególnie dzisiaj wskazuje na Jezusa jako Źródło zaspokojenia naszych ludzkich braków, potrzeb, pragnień i tęsknot. Maryja zachęca współczesnego człowieka do przyjęcia wiary nadającej sens codziennemu wędrowaniu.

18 maja minęło 100 lat od urodzin Karola Wojtyły i obchodzony w tym roku Dzień Papieski ma szczególny jubileuszowy wymiar.

"Pan potrzebował Matki, by "być Bogiem z nami,
człowiek potrzebuje Matki, by być dzieckiem Boga."