Relikwie w Kościele zawsze otaczano szczególną czcią i uwagą,
gdyż ciała błogosławionych i świętych,
mające zmartwychwstać,
były na ziemi żywą świątynią Ducha Świętego
i narzędziami świętości,
uznanej przez Stolicę Apostolską na drodze
beatyfikacji i kanonizacji.

(Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o autentyczności i przechowywaniu relikwii, 8.XII.2017)

 

18 października 2020r. parafia p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Grodzicznie przeżywała uroczyste wprowadzenie cząstki ciała Świętego Jana Pawła II do świątyni. Eucharystii, która była sprawowana o godz. 11:30 przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Owczarek - dziekan dekanatu Rybnieńskiego.

Przyjęcie relikwii Wielkiego Człowieka - Wielkiego Autorytetu nie tylko Polaków ma dla naszej parafii wymiar historyczny i jubileuszowy, ponieważ w tym roku 18 maja minęła 100 rocznica urodzin Jana Pawła II.

W homilii ks. Dziekan przybliżył wiernym kult relikwii. Szczególny rozwój kultu świętych dokonał się w wiekach średnich. Sprzyjały temu bardzo często trudne warunki życia, epidemie, najazdy barbarzyńskich ludów. Ludność wówczas szukała obrońców, chciała w ten sposób zapewnić sobie ochronę od różnych nieszczęść i chorób. Z tego też powodu każda miejscowość zabiegała o posiadanie jakiejś relikwii. Spowodowało to ich dzielenie i poszukiwanie nowych. Jednocześnie wzrosło znaczenie miejsc, które posiadały ciała męczenników.

Ustalenia Soboru Trydenckiego (1545-1563) znacznie uporządkowały całą materię związaną z kultem relikwii. Postanowienia soborowe potwierdziły, że cześć okazywana relikwiom męczenników i innych świętych jest uprawniona. Byli oni bowiem za życia żywymi członkami Ciała Chrystusowego i świątynią Ducha Świętego. Ta cześć przysparza wiernym wielorakie dobra duchowe. Z kolei Konstytucja o liturgii świętej Soboru Watykańskiego II mówi, że: "Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym i ma w poważaniu ich autentyczne relikwie oraz wizerunki." (KL111)

Jak podkreślił ks. Dziekan, to dzięki staraniom ks. kan. Piotra Kwiatkowskiego - proboszcza parafii udało się sprowadzić do wspólnoty w Grodzicznie relikwie św. Jan Pawła II. I chociaż do licznych świątyń trafiły już relikwie Papieża Polaka, to możemy dziękować Bogu, że w naszej parafii są to relikwie I stopnia. Ex Capillis Sancti Joannis Pauli II - to krew lub włosy, które należą do najcenniejszych relikwii w Kościele. Relikwie jakie są w Grodzicznie to włosy Świętego. Obecnie relikwie dzielą się na trzy kategorie:
Relikwie pierwszego stopnia to fragmenty ciała świętego lub błogosławionego, a mogą to być: kości, tkanki, włosy, krew.
Relikwie drugiego stopnia to przedmioty, albo fragmenty przedmiotów, które były używane, czy noszone przez świętego za jego życia.
Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, którymi dotknięto relikwii pierwszej klasy. Najczęściej są to fragmenty płótna, którym otarto część ciała zmarłego.

Na zakończenie Mszy Św. ks. Proboszcz podziękował ks. Dziekanowi za sprawowaną Eucharystię i wzięcie udziału w Uroczystości. Również podziękowania i kwiaty zostały przekazane przez delegację parafian. Uroczystość zakończyła się poświęceniem obrazu św. Jana Pawła II i modlitwą przed relikwiarzem.

Przyjęcie relikwii przez wspólnotę parafialną w Grodzicznie zobowiązuje nas do nieustannego dziękowania Bogu za dar życia i pontyfikat św. Jana Pawła II.