Ważnym wydarzeniem dla każdej wspólnoty parafialnej jest Wizytacja kanoniczna, którą przewiduje prawo Kościoła - Prawo Kanoniczne. Parafia p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Grodzicznie taką wizytację przeżywała w dniu 09.03.2021r. Z tej okazji gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Wiesława Śmigla - biskupa ordynariusza Diecezji Toruńskiej. Ksiądz Biskup, jako następca Apostołów - przybył do grodzickiej wspólnoty, aby umocnić ją jeszcze bardziej w wierze. Jako troskliwy Pasterz chce też przyjrzeć się naszym radościom i troskom, a przede wszystkim wspólnie modlić się. Ten czas to przede wszystkim zjednoczenie się we Wspólnocie Kościoła, tak jak w rodzinie, kiedy przy wspólnym stole gromadzą się bliscy, aby ze sobą być, rozmawiać, cieszyć się i przeżywać wzajemną obecność.

Spotkanie Księdza Biskupa z Radą Parafialną i wspólnotami parafialnymi rozpoczęło się od modlitwy przed relikwiami św. Jana Pawła II. Po tej wspólnej modlitwie nastąpiło oficjalne powitanie ks. Biskupa w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Grodzicznie a następnie obecni przedstawiciele grup parafialnych zaprezentowali swoje wspólnoty. Przedstawiono swoje spostrzeżenia, radości i sukcesy. Rozmowa ta była cenną wskazówką, czy nasza wspólnota idzie w dobrym kierunku, i czy dotychczas podjęte działania były właściwie realizowane. Był to czas wzajemnego umacniania się i mobilizacji, by pełnić służbę w Kościele całym sercem.

Jako wspólnota pamiętamy też o tych, którzy odeszli już do domu Pana. Uczestnicząc w procesji na cmentarz przykościelny modliliśmy się, najpierw za ofiary II wojny światowej, a następnie przy grobach zmarłych proboszczów parafii Grodziczno.

Podczas tej wizytacji Ksiądz Biskup odwiedził również tych parafian, którzy ze względu na wiek, czy chorobę nie mogą być obecni pośród nas na zgromadzeniu Eucharystycznym, chociaż jednoczą się duchowo. Spotkanie z mieszkańcami DPS - u, uzmysławia nam, że są częścią Kościoła, o którą w szczególny sposób mamy się troszczyć i pamiętać.

O godzinie 17:00 podczas Eucharystii sprawowanej przez ks. Biskupa 20 kandydatów do bierzmowania otrzymało z rąk ks. Ordynariusz sakrament Ducha Świętego, by umocnić się w wierze i godnie bronić wiary otrzymanej w sakramencie chrztu świętego. Wierni zgromadzeni na tej uroczystości otoczyli bierzmowanych modlitwą, aby jeszcze bardziej przylgnęli do Boga i z odwagą szli za Chrystusem.

Wizytacja kanoniczna zakończyła się błogosławieństwem wiernych. Ten dzień przypominać nam będzie, że tylko owczarnia, która idzie za swoim Pasterzem przyczynia się do wielkiej chwały Bożej! Zatem jeżeli będziemy dalej szli drogą Chrystusa Pana będziemy wspólnotą trwałą i wzrastającą w wierze.